قبرس شمالی بهتره یا جنوبی؟

16 اسفند 1400
2 دیدگاه
کدام کشور بهتر است؟ قبرس شمالی یا قبرس جنوبی؟

یک سوال تکراری

قبرس شمالی بهتره یا جنوبی؟

« قبرس شمالی بهتره یا جنوبی؟» این، اولین سوالی است که برای کسانی که شروع به تحقیق در مورد جزیره قبرس می‌کنند، پیش می‌آید. پس از کمی تحقیق در این مورد، کنجکاو می‌شویم درباره این جزیره و تفاوت قبرس شمالی و قبرس جنوبی بیشتر بدانیم.

برای دانستن این موضوع باید ابتدا توضیح مختصری در مورد جزیره قبرس داده شود:

تاریخ جزیره قبرس

جزیره قبرس سومین جزیره بزرگ دریای مدیترانه است. این جزیره به خاطر مکان راهبردی خود در طی تاریخ مورد حمله و اشغال امپراتوری‌های گوناگون ازجمله آشوری‌ها، مصری‌ها، یونانی‌ها، مقدونی ها، رومی‌ها، عثمانی‌ها، اعراب و انگلیسی ها قرار گرفته‌است.


مردم قبرس که از استعمارگری انگلیس خسته شده بودند، در سال ۱۹۶۰ استقلال خود را از بریتانیا اعلام می کنند. از آنجا که قبرس اجتماعی از ترک ها و یونانی ها بود، پیمانی با این شرط که جزیره به نسبت ۷ به ۳ میان یونانی تبارها و ترک تبارها تقسیم شود، بسته شد.

از آن زمان تا سال ۱۹۷۴ درگیری هایی بین این دو بخش شروع و نیروهای حافظ صلح وارد جزیره می شوند.

در سال ۱۹۷۴ طی کودتایی توسط نظامیان یونانی، رئیس جمهور وقت قبرس برکنار می شود. کشور ترکیه هم به عنوان یکی از نیروهای حافظ صلح وارد جزیره می شود و ۳۶ درصد از خاک قبرس را از شمال تحت سلطه خود در می آورد.

در سال ۱۹۸۳ بخش ترک نشین اعلام استقلال می کند و اینگونه قبرس شمالی و قبرس جنوبی شکل می گیرد.

همه چیز درباره قبرس شمالی

درباره قبرس شمالی توضیحات مفصلی در مقاله قبرس شمالی کجاست؟ داده شده است. می توانید آن را به دقت مطالعه کنید تا با قبرس شمالی بیشتر آشنا شوید.

قبرس شمالی یا قبرس ترک نشین

درباره قبرس شمالی گفتنی بسیار است و در سلسله مقالات آشنایی با قبرس شمالی به توضیحات بیشتر خواهیم پرداخت تا همه چیز درباره قبرس شمالی را گفته باشیم.

قبرس جنوبی کجاست؟

بخش جنوبی جزیره قبرس به قبرس جنوبی و یا جمهوری قبرس معروف است. ساکنان این بخش از قبرس یونانی زبان های قبرسی هستند. جمعیت این کشور در حدود 850,000 هزار نفر می باشد. زبان رسمی مردم قبرس جنوبی زبان یونانی است. دین اکثر مردم قبرس جنوبی مسیحی است.

 

اقتصاد قبرس شمالی بهتره یا جنوبی؟

ابتدا باید بدانیم که واحد پول قبرس شمالی، لیر ترکیه و واحد پول قبرس جنوبی، یورو می‌باشد. قبرس جنوبی به دلیل وابستگی به یونان و به عنوان عضوی از اتحادیه اروپا، از بحران های اقتصادی منطقه یورو در سال ۲۰۱۳ تاثیر زیادی پذیرفته است.

قبرس جنوبی با گرفتن ۱۰ میلیارد وام از بانک مرکزی اروپا، برای بهبود شرایط اقدام می‌کند. در نهایت تا سال ۲۰۱۷، این کشور ۶۳ درصد از وام مذکور را باز می‌گرداند اما مابقی آن هرگز به بانک مرکزی اروپا پرداخت نشد.

میزان تولید ناخالص داخلی به ازای هر نفر در قبرس جنوبی حدود ۲۵ هزار دلار در سال ۲۰۲۰ بوده است. این میزان در قبرس شمالی به ازای هر نفر حدود ۱۵ هزار دلار بوده است.

برخلاف ورشکستگی نسبی قبرس جنوبی در سال 2013، اقتصاد قبرس شمالی در همان سال، به میزان ۲.۸ درصد رشد کرد و در سال ۲۰۱۴، به ۴.۹ رسید. به این معنی که قبرس شمالی سریعتر از قبرس جنوبی رشد می کند.

مقایسه نرخ بیکاری و تورم در دو قبرس

در دهه 2010 ،قبرس شمالی شاهد رشد اقتصادی و کاهش بیکاری بود. با توجه به گزارش وزارت بازرگانی قبرس شمالی نرخ بیکاری این کشور در سال 2014، 8.3 درصد بوده ، که در سال 2015 کاهش یافته و به 7.4 % رسیده است. ناگفته نماند، نرخ تورم در ژوئن 2015، 3.18 درصد بوده است.

در سال ۲۰۱۸، نرخ بیکاری در قبرس جنوبی ۸.۳۷ درصد و در همان سال این نرخ در قبرس شمالی ۵ درصد بوده است.

میزان حداقل حقوق در قبرس شمالی و جنوبی

حداقل میزان حقوق در قبرس جنوبی ۸۷۰ یورو می باشد.

میزان حداقل حقوق در قبرس شمالی ۳۲۰۰ لیر می باشد که این میزان با مصوبه سال ۲۰۲۱ دولت به میزان ۴۴۰۰ لیر افزایش یافته است.

هزینه ماهیانه زندگی در قبرس شمالی کمتره یا جنوبی؟

در قبرس شمالی میانگین هزینه زندگی برای یک خانواده دو نفره بین ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ لیر متغیر است. عوامل تغییر به تفریحات، مصرف سیگار و نوشیدنی های الکی، رستوران ها و عواملی از این دست بستگی دارد.

میانگین هزینه زندگی در قبرس جنوبی برای یک خانواده دو نفره بدون هزینه اجاره بین ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ یورو برآورد می‌شود.

با یک مقایسه ساده در مورد میزان حقوق و هزینه ماهیانه مشخص می شود که قبرس شمالی بهتره یا جنوبی؟

وضعیت آب و برق در دو قبرس

وضعیت آب و برق در قبرس شمالی کاملاً متفاوت است. قیمت آب و برق در آن بسیار پایین می‌باشد – هزینه هر متر مکعب آب، ۶ لیر ترکیه است و برای یک کیلو وات برق، ۰.۶۵ لیر ترکیه در نظر گرفته می‌شود. علاوه بر این، در آینده وضعیت حتی بهتر هم می‌شود.

ترکیه و قبرس شمالی قصد دارند پروژه تأمین برق ارزان در کف دریای مدیترانه را به پایان برساند.لازم به ذکر است این میزان مازاد مصرف برق قبرس شمالی است که می تواند آن را به همسایه خود، قبرس جنوبی بفروشد. این پروژه عملی است: به هر حال، بیش از دو سال است که آب شیرین از رودخانه های جنوبی ترکیه از طریق خط لوله ۷۰ کیلومتر به قبرس شمالی تحویل داده می شود. قبرس شمالی بارها و بارها به تامین آب و برق همسایه جنوبی خود بصورت رایگان کمک کرده است.

امنیت قبرس شمالی بهتره یا جنوبی؟

جزیره قبرس یکی از امن ترین نقاط دنیاست.

شاخص امنیت در شهرهای قبرس شمالی بین ۸۷ تا ۹۲ درصد می باشد. علاوه بر آن شاخص جرم در این کشور ۸ تا ۱۳ درصد است. پس بی دلیل نیست که میگوییم قبرس شمالی امن ترین جزیره دنیاست.

حال شاخص امنیت در شهرهای قبرس جنوبی بین ۵۸ تا ۷۸ از ۱۰۰ می باشد و شاخص جرم در قبرس جنوبی ۲۲ تا ۴۲ درصد است.

باز هم یک نکته مثبت دیگر برای قبرس شمالی از نظر شاخص امنیت بدست آمد.

اگر دوست دارید که شاخص های امنیت هر کدام از شهرهای قبرس شمالی یا جنوبی را مقایسه کنید، می توانید اینجا کلیک کنید.

جاذبه های گردشگری در قبرس شمالی و جنوبی

تعداد کل جاذبه های قبرس شمالی با وجود مساحت کمتر ​​این کشور، بیشتر از قبرس جنوبی است.

شهروندان قبرس جنوبی اذعان دارند که قبرس شمالی، غنی از جنگل ها، کوه ها و سواحل تمیز است. البته جنوب این جزیره که بخش کویری زیادی دارد، مورد اقبال کمتری قرار گرفته است.

هنگام وجود شهر بسیار زیبا و تاریخی گیرنه در قبرس شمالی ، وزنه ی این کشور را از لحاظ جاذبه های گردشگری، سنگین تر از قبرس جنوبی کرده است. شهرهایی که سواحل زیبا و کلیساهای تاریخی متعدد دارند، شهرهایی که در بین کوهستان و دریا واقع شده اند، شهرهایی که پر از باغ های میوه هستند. اینها همه دلایلی بر جذاب تر بودن قبرس شمالی نسبت به قبرس جنوبی هستند.

خرید ملک در قبرس شمالی بهتره یا جنوبی؟

قیمت خرید هر متر مربع، ملک در هر شهر از دو بخش قبرس متفاوت است. در زیر به مقایسه‌ای کلی از این قیمت ها می پردازیم:

قیمت هر مترمربع در شهرهای قبرس جنوبی:

لیماسول: ۲.۱۰۰ تا ۱۰.۰۰۰ یورو

نیکوزیا: ۱.۵۰۰ تا ۵.۰۰۰ یورو

پافوس: ۹۵۰ تا ۱۰.۰۰۰ یورو

لارناکا: ۱.۷۰۰ تا ۷.۷۰۰ یورو

آیاناپا: ۱.۵۵۰ تا ۷.۰۰۰ یورو

قیمت هر متر مربع در شهرهای قبرس شمالی:

گیرنه: ۱.۳۰۰ تا ۱.۵۰۰ یورو

فاماگوستا: ۷۰۰ تا ۱.۲۰۰ یورو

اسکله (لانگ بیچ): ۷۵۰ تا ۱.۵۰۰ یورو

علاوه بر قیمت هر متر مربع، تفاوت اساسی دیگری هم در بازارهای املاک و مستغلات دو قبرس وجود دارد. در قسمت شمالی به راحتی و در طیف وسیعی می‌توانید یک ساختمان جدید را در فاصله کمی از دریا انتخاب کنید و حتی با پیاده روی هم به دریا بروید. این برای اغلب ایرانیان که در شهر های دریایی زندگی نکرده اند یا در نزدیکی دریا خانه نداشته اند، بسیار دلنشین است. قیمت آپارتمان در ساختمان های جدید قبرس شمالی نه تنها شامل دکوراسیون کامل، بلکه شامل مبلمان داخلی آشپزخانه ، کمد لباس و حتی گاهی وسایل برقی نیز می‌شود.

بازار قبرس جنوبی بیشتر بازار دست دوم است. خرید ملک از یک سازنده در قبرس جنوبی به راحتی سایر کشورها نیست، به دلیل محدودیت عرضه و ساخت و ساز که پس از بحران به تازگی آغاز شده است.

برای زندگی قبرس شمالی بهتره یا جنوبی؟

با توجه به توضیحات فوق، بسیاری از مسائل بین دو کشور مقایسه شد. اینکه ما تصمیم بگیریم برای زندگی مان چه کشوری را انتخاب کنیم، به عوامل فراوانی مرتبط است. عواملی از قبیل میزان تطبیق پذیری، زبان رسمی مقصد، فرهنگ آن کشور، شرایط اقتصادی و … .

اما در پاسخ این سوال که برای زندگی قبرس شمالی بهتر است یا قبرس جنوبی باید اشاره کرد که با در نظر گرفتن توضیحات بالا، کشور قبرس شمالی در اولویت قرار دارد. از طرفی با شرایط اقامتی ای که برای قبرس شمالی وجود دارد که تنها با پرداخت ۳۰ درصد ارزش ملک می توان اقامت آن را دریافت کرد، در قبرس جنوبی این شرایط وجود ندارد.

فرم ارزیابی رایگان را تکمیل کنید تا در اولین فرصت کارشناسان ما برای مهاجرت شما به قبرس شمالی بهترین گزینه را به شما معرفی کنند.

2 دیدگاه

  1. Amir
    20 اردیبهشت 1401
    | پاسخ
    | پاسخ

    سلام یه سوال دارم الان درحال حاضر اعتبار پاسپورت کشور قبرس شمالی در چه حده آیا میشه با این پاسپورت به کشورهای اروپایی به راحتی سفرکرد؟پاسپورت قبرس شمالی معتبرتر یا قبرس جنوبی؟

ارسال دیدگاه