قبرس شمالی بهتره یا جنوبی؟

ژوئن 23, 2021
0 دیدگاه
کدام کشور بهتر است؟ قبرس شمالی یا قبرس جنوبی؟
3.8
(5)

یک سوال تکراری

قبرس شمالی بهتره یا جنوبی؟

برای بسیاری از کسانی که شروع به تحقیق در مورد جزیره قبرس می کنند، این سوال به وجود می آید. پس از کمی تحقیق در مورد این جزیره برای مان مساله می شود که تفاوت قبرس شمالی و قبرس جنوبی در چیست؟

برای دانستن این موضوع باید ابتدا توضیح مختصری در مورد جزیره قبرس داده شود:

تاریخ جزیره قبرس

جزیره قبرس سومین جزیره بزرگ دریای مدیترانه است. این جزیره به خاطر مکان راهبردی خود در طی تاریخ مورد حمله و اشغال امپراتوری‌های گوناگون ازجمله آشوری‌ها، مصری‌ها، یونانی‌ها، مقدونی ها، رومی‌ها، عثمانی‌ها، اعراب و انگلیسی ها قرار گرفته‌است.

پس از آنکه جزیره قبرس در اختیار انگلیس ها قرار می گیرد، در سال 1960 استقلال خود را از بریتانیا اعلام می کند. پیمانی در قبرس برپا می شود که بنابر آن مسائل جزیره به نسبت 7 به 3 میان یونانی تبارها و ترک تبارها تقسیم شود.

تاریخ قبرس شمالی

از آن زمان تا سال 1974 درگیری هایی بین این دو بخش شروع و نیروهای حافظ صلح از وارد جزیره می شوند.

در سال 1974 طی کودتایی توسط نظامیان یونانی، رئیس جمهور وقت قبرس برکنار می کند. کشور ترکیه هم به عنوان یکی از نیروهای حافظ صلح از شمال جزیره وارد می شود و 36 درصد از خاک قبرس را از شمال تحت سلطه خود در می آورد.

در سال 1983 بخش ترک نشین اعلام استقلال می کند و اینگونه قبرس شمالی و قبرس جنوبی شکل می گیرد.

همه چیز درباره قبرس شمالی

درباره قبرس شمالی توضیحات مفصلی در مقاله قبرس شمالی کجاست؟ داده شده است. می توانید آن را به دقت مطالعه کنید تا با قبرس شمالی بیشتر آشنا شوید.

قبرس شمالی یا قبرس ترک نشین

درباره قبرس شمالی گفتنی بسیار است و در سلسله مقالات آشنایی با قبرس شمالی به توضیحات بیشتر خواهیم پرداخت تا همه چیز درباره قبرس شمالی را گفته باشیم.

قبرس جنوبی کجاست؟

بخش جنوبی جزیره قبرس به قبرس جنوبی و یا جمهوری قبرس معروف است. ساکنان این بخش از قبرس یونانی زبان های قبرسی هستند. جمعیت این کشور در حدود 850,000 هزار نفر می باشد. زبان رسمی مردم قبرس جنوبی زبان یونانی است. دین اکثر مردم قبرس جنوبی مسیحی است.

نیکوزیا قبرس جنوبی

اقتصاد قبرس شمالی بهتره یا جنوبی؟

ابتدا باید بدانیم که واحد پول قبرس شمالی، لیر ترکیه است. واحد پول قبرس جنوبی، یورو است. قبرس جنوبی به دلیل وابستگی به یونان و البته به دلیل آنکه عضوی از اتحادیه اروپا است، در بحران های اقتصادی منطقه یورو در سال 2013 دچار مشکل شده است. این کشور با گرفتن 10 میلیارد وام از بانک مرکزی اروپا اقدام به بهبود شرایط می کند. نهایتا تا سال 2017، 63 درصد از این وام را باز پرداخت می کند. مابقی آن هرگز به بانک مرکزی اروپا پرداخت نشده است.

میزان تولید ناخالص داخلی به ازای هر نفر در قبرس جنوبی حدود 25 هزار دلار در سال 2020 بوده است. این میزان در قبرس شمالی به ازای هر نفر حدود 15 هزار دلار بوده است.

اقتصاد قبرس شمالی در سال 2014، به میزان 4.9 درصد و در سال 2013، به میزان 2.8 درصد رشد کرد ، به این معنی که قبرس شمالی سریعتر از قبرس شمالی رشد می کند. همانطور که گفته شد در سال 2013 قبرس جنوبی دچار ورشکستگی نسبی می شود اما قبرس شمالی در همان سال رشد اقتصادی می کند.

مقایسه نرخ بیکاری و تورم در دو قبرس

قبرس شمالی در طول دهه 2010 شاهد رشد اقتصادی و کاهش بیکاری بوده است. با توجه به گزارش وزارت بازرگانی قبرس شمالی نرخ بیکاری در سال 2015 در 7.4٪ بود ، از 8.3٪ در سال 2014 کاهش یافته است. نرخ تورم در ژوئن 2015، به میزان 3.18 درصد بود.

در سال 2018، نرخ بیکاری در قبرس جنوبی 8.37 درصد بوده است. در همین سال نرخ بیکاری قبرس شمالی 5 درصد بوده است.

میزان حداقل حقوق در قبرس شمالی و جنوبی

حداقل میزان حقوق در قبرس جنوبی 870 یورو می باشد.

میزان حداقل حقوق در قبرس شمالی 3200 لیر می باشد که این میزان با مصوبه سال 2021 دولت به میزان 4400 لیر افزایش یافته است.

هزینه ماهیانه زندگی در قبرس شمالی کمتره یا جنوبی؟

در قبرس شمالی میانگین هزینه زندگی برای یک خانواده دو نفره بین 2000 تا 3000 لیر می تواند متغیر باشد. عوامل تغییر نیز می تواند بستگی به تفریحات، مصرف سیگار و نوشیدنی های الکی، رستوران ها و عواملی این چنینی بستگی داشته باشد.

میانگین هزینه زندگی در قبرس جنوبی برای یک خانواده دو نفره بدون هزینه اجاره بین 1000 تا 1500 یورو خواهد بود.

با یک مقایسه ساده در مورد میزان حقوق و هزینه ماهیانه مشخص می شود که قبرس شمالی بهتره یا جنوبی؟

وضعیت آب و برق در دو قبرس

وضعیت آب و برق در قبرس شمالی کاملاً متفاوت است. قیمت آب و برق در اینجا بسیار پایین تر است – آب 6 لیر ترکیه در متر مکعب است و برق، 1 کیلو وات = 0.65 لیر ترکیه است. علاوه بر این، در آینده وضعیت حتی بهتر خواهد شد. ترکیه و قبرس شمالی قصد دارند پروژه تأمین برق ارزان در کف دریای مدیترانه را که مازاد مصرف قبرس شمالی است می تواند به همسایه خود، قبرس جنوبی بفروشد، به پایان برساند. این پروژه واقعی و عملی است: به هر حال، بیش از دو سال است که آب شیرین از رودخانه های جنوبی ترکیه از طریق خط لوله 70 کیلومتر به قبرس شمالی تحویل داده می شود. قبرس شمالی بارها و بارها به آب و برق به همسایه جنوبی خود کمک کرده است ، که قطع شد. و این کمک بصورت رایگان ارائه شد.

امنیت قبرس شمالی بهتره یا جنوبی؟

جزیره قبرس یکی از امن ترین نقاط دنیاست.

امنیت در قبرس شمالی موج می زند

اما اگر بخواهیم دو بخش جزیره یعنی قبرس شمالی و قبرس جنوبی را با هم مقایسه کنیم. زمانی که شهرهای قبرس شمالی و شهرهای قبرس جنوبی را از نظر شاخص امنیت بررسی می کنیم این اطلاعات بدست می آید:

شاخص امنیت در شهرهای قبرس شمالی بین 87 تا 92 از 100 می باشد. این بدان معناست که شاخص جرم در این کشور 8 تا 13 درصد است. پس بی دلیل نیست که میگوییم قبرس شمالی امن ترین جزیره دنیاست.

حال شاخص امنیت در شهرهای قبرس جنوبی بین 58 تا 78 از 100 می باشد. پس شاخص جرم در قبرس جنوبی 22 تا 42 درصد است.

باز هم یک نکته مثبت دیگر برای قبرس شمالی از نظر شاخص امنیت بدست آمد.

اگر دوست دارید که شاخص های امنیت هر کدام از شهرهای قبرس شمالی یا جنوبی را مقایسه کنید، می توانید اینجا کلیک کنید.

جاذبه های گردشگری در قبرس شمالی و جنوبی

تعداد کل جاذبه های قبرس شمالی با وجود قلمرو کمتر ​​آن، بیشتر از قبرس جنوبی است.

خود شهروندان قبرس جنوبی تشخیص می دهند که قبرس شمالی، غنی از جنگل ها، کوه ها و سواحل تمیز است. بخش جنوب که بخش کویری زیادی دارد مورد اقبال کمتری دارد.

گیرنه

وجود شهر بسیار زیبا و تاریخی گیرنه، شرایط مقایسه بین قبرس شمالی و جنوبی را به سمت قبرس شمالی سوق می دهد. شهرهایی که سواحل زیبا دارند، کلیساهای تاریخی متعدد، شهرهایی که در بین کوهستان و دریا واقع شده اند، شهرهایی که پر از باغ های میوه هستند. اینها همه دلایلی بر جذاب تر بودن قبرس شمالی نسبت به قبرس جنوبی هستند.

خرید ملک در قبرس شمالی بهتره یا جنوبی؟

قیمت خرید هر متر مربع برای ملک در هر شهری از دو بخش قبرس متفاوت است. در زیر به یک مقایسه کلی از این قیمت ها می پردازیم:

قیمت هر مترمربع در شهرهای قبرس جنوبی:

لیماسول: 2.100 تا 10.000 یورو

نیکوزیا: 1.500 تا 5.000 یورو

پافوس: 950 تا 10.000 یورو

لارناکا: 1.700 تا 7.700 یورو

آیاناپا: 1.550 تا 7.000 یورو

قیمت هر متر مربع در شهرهای قبرس شمالی:

گیرنه: 1.300 تا 1.500 یورو

فاماگوستا: 700 تا 1.200 یورو

اسکله (لانگ بیچ): 750 تا 1.500 یورو

علاوه بر قیمت هر متر مربع، تفاوت اساسی دیگر در بازارهای املاک و مستغلات دو قسمت قبرس این است که در قسمت شمالی به راحتی و در طیف وسیعی یک ساختمان جدید از هر نوع را در فاصله پیاده روی از دریا انتخاب خواهید کرد. با عنوان (اتفاقاً قیمت آپارتمان در ساختمانهای جدید در قبرس شمالی نه تنها شامل دکوراسیون کامل بلکه شامل مبلمان داخلی آشپزخانه ، کمد لباس و حتی گاهی وسایل برقی نیز می شود). بازار قبرس جنوبی بیشتر بازار دست دوم است. خرید ملک از یک سازنده در قبرس جنوبی به راحتی در سایر کشورها آسان نیست، به دلیل محدودیت عرضه و ساخت و ساز که پس از بحران به تازگی آغاز شده است.

برای زندگی قبرس شمالی بهتره یا جنوبی؟

با توضیحاتی که در بالا داده شد، بسیاری از مسائل بین دو کشور مقایسه شد. اینکه ما تصمیم بگیریم برای زندگی مان چه کشوری را انتخاب کنیم، به عوامل فراوانی مرتبط است. عواملی از قبیل میزان تطبیق پذیری، زبان رسمی مقصد، فرهنگ آن کشور، شرایط اقتصادی و … .

اما در پاسخ این سوال که برای زندگی قبرس شمالی بهتر است یا قبرس جنوبی باید اشاره کرد که با تمام توضیحات بالا کشور قبرس شمالی در اولویت قرار دارد. از طرفی زبان رسمی قبرس شمالی ترکی استانبولی است و برای ایرانیان یادگیری آن بسیار راحت تر از زبان یونانی است. نکته دیگر اینکه با شرایط اقامتی ای که برای قبرس شمالی وجود دارد که تنها با پرداخت 30 درصد ارزش ملک می توان اقامت آن را دریافت کرد، در قبرس جنوبی این شرایط وجود ندارد.

پس هرچه سریعتر فرم ارزیابی رایگان را تکمیل کنید تا در اولین فرصت کارشناسان ما برای مهاجرت شما به قبرس شمالی بهترین گزینه را به شما معرفی کنند.

میانگین امتیازها 3.8 / 5. تعداد رای ها: 5

ارسال دیدگاه