مهمترین شهرهای قبرس شمالی

20 خرداد 1400
0 دیدگاه
مهمترین شهرهای قبرس شمالی

مهم ترین شهرهای قبرس شمالی کدام شهرها هستند؟

north-cyprus-map

برای یافتن پاسخ این سوال ابتدا باید با مناطق و استان های مختلف قبرس شمالی آشنا شد.

قبرس شمالی 5 استان مهم دارد که در ادامه به معرفی شهر های مهم هر کدام از استان های این کشور می پردازیم.

اگر در مورد این کشور نیاز به مطالعه بیشتر پیرامون آشنایی با تاریخ و فرهنگ آن هستید می توانید مقاله قبرس شمالی را مطالعه کنید.

پایتخت قبرس شمالی – شهر لفکوشا در قبرس شمالی (نیکوزیا)

لفکوشا یا نیکوزیای شمالی پایتخت قبرس شمالی است. لفکوشا مرکز مالی و اقتصادی و سیاسی قبرس شمالی است. یکی از جنبه های نیکوزیای شمالی که به آن مزیت رشد اقتصادی می بخشد موقعیت مرکزی آن در قبرس شمالی است. این شهر نقطه اتصال و حمل و نقل بین شهر های گیرنه ، فاماگوستا و مورفو می‌باشد.

شهر لفکوشا یا نیکوزیای شمالی پایتخت قبرس شمالی

لفکوشا محل برگزاری نمایشگاه بین المللی نیکوزیا و یک منطقه صنعتی سازمان یافته است که بسیاری از مشاغل و تولیدکنندگان در آن فعالیت دارند.

شهر لفکوشا یا نیکوزیای شمالی پایتخت قبرس شمالی

نیکوزیای شمالی یکی از مهمترین شهرهای قبرس شمالی مقر چهار دانشگاه است ، دانشگاه های خاور نزدیک (NEU) ، دانشگاه بین المللی قبرس (CIU) ، دانشگاه مدیترانه کارپاسیا و دانشگاه آمریکایی قبرس. دانشجویان از دانشگاه های مختلف، جشن های ملی خود را با فعالیت هایی برگزار می کنند که در آن رقص ها و سنت های ملی آنها اجرا می شود. به همین دلیل تنوع فرهنگی در لفکوشا زیاد است.

استان قاضی ماگوسا – شهر فاماگوستا در قبرس شمالی

شهر فاماگوستا یکی از شهرهای مهم قبرس شمالی است که به دلیل وجود دانشگاه مدیترانه شرقی EMU گسترش پیدا کرده است. بنابراین جمعیت زیادی از شهروندان را دانشجویان تشکیل می دهند. این شهر به زنده بودن آن در شب ها به  خاطر باز بودن کافه ها، رستوران ها و بارها معروف می باشد. از طرفی ساحلی بودن این شهر هم به این موضوع کمک می کند.

شهر فاماگوستا-قبرس شمالی

شهر فاماگوستا در قبرس شمالی دارای عمیق ترین بندر جزیره قبرس است که مرکز ترانزیت بار و مسافر می باشد. از این رو جز مهم ترین شهرهای قبرس شمالی می باشد. این شهر در شرق شهر لفکوشا واقع شده است.

بندر شهر فاماگوستا-قبرس شمالی

در دوران باستان نام این شهر آرسینوئه Arsinoe بوده است. در قرن 3 در کتابی به نام Stadiasmus Maris Magni نام این شهر Ammochostos که یونانی است گفته می شود. هنوز هم یونانی ها با همین عنوان از این شهر یاد می کنند که معنای پنهان در ماسه را می دهد. این کلمه یونانی در جهان غرب به Famagusta مشهور شده است. البته در میان ترک ها به ماگوسا Mağusa و یا قاضی ماگوسا  Gazimağusa  شهرت دارد.

یکی دیگر از نکات جالب در شهرهای قبرس شمالی وجود شهری به نام ماراش است.

واروشا – شهر ماراش در قبرس

واروشا – شهر ماراش در قبرس

منطقه ماراش یکی از شهرهای مشهور قبرس شمالی است. واروشا که به ترکی به شهر ماراش معروف است، منطقه ای متروکه در جنوب شهر فاماگوستای قبرس است. تا قبل از سال ۱۹۷۴ میلادی این منطقه، یک شهر مدرن توریستی بود.

در آن سال ها فاماگوستا در قبرس مقصد شماره یک گردشگری بود. با پیشرفت این منطقه در بین سال های ۱۹۷۰ تا ۱۹۷۴ به یکی از محبوب ترین مناطق گردشگری در جهان تبدیل شد. این محبوبیت سبب می شود تا افرادی مانند الیزابت تیلور، مرلین مونرو، ریچارد برتون، راکل ولش و بریژیت واردو در این منطقه سرمایه گذاری کنند.

با حمله ترکیه به این منطقه در سال ۱۹۷۴، ساکنان شهر ماراش در قبرس مجبور به ترک این منطقه می شوند. شهر ماراش توسط ارتش ترکیه حصار کشیده شد و منطقه ممنوعه قبرس شمالی نام گرفت. این منطقه در حال حاضر در اختیار نیروهای ترکیه و نیروهای سازمان ملل قرار دارد.

نکته جالب این است که با سفر به این منطقه و دیدن آن می توان پی برد که این شهر چقدر نسبت به زمان خود پیشرفته و مدرن بوده است. وجود ساحل بسیار مطلوب در این منطقه، ماراش را به منطقه ای ویژه تبدیل کرده است. از طرفی وجود هتل های مدرن نسبت به سال های ۱۹۷۰ تا ۱۹۷۴ و امکانات هتل های آن نشان از حضور سرمایه گذران پرقدرت داشته است.

در سال ۲۰۲۰، با دستور نخست وزیر قبرس شمالی و با حمایت ترکیه این منطقه برای بازدید عموم آزاد شده است.

شهر توریست ها – شهر گیرنه در قبرس شمالی

شهر گیرنه Girne یا کایرنیا Kyrenia یکی از شهرهای قبرس شمالی است که می توان آن را مرکز توریستی این جزیره نامید. یکی از عوامل شهرت این شهر بندر و قلعه های تاریخی آن است. از طرفی این شهر در محلی بین کوهستان و دریا واقع شده است. از اینرو جذابیت این منطقه در نزد گردشگران دوچندان شده است.

شهر گیرنه در قبرس شمالی

این شهر قبرس شمالی دارای هتل کازینوهای بسیار زیاد و همچنین مرکز تفریحات شبانه است. همچنین گیرنه مرکز جشنواره های قبرس شمالی می باشد.

در زمان حمله کشور استعمارگر انگلیس به جزیره قبرس، بسیاری از انگلیسی ها در این شهر سکونت داشتند. پس از اعلام استقلال و شکل گیری دولت قبرس شمالی، باز هم انگلیسی ها این شهر را از خاطر نمی برند. جمعیت بسیار زیادی از مهاجران انگلیسی در این شهر زندگی می کنند. شاید برای ما ایرانی ها جای تعجب باشد که انگلیسی ها و یا آلمانی ها هم مگر مهاجرت می کنند. اگر به این شهر زیبا سفر کنید هیچ گاه دوست ندارید آن را ترک کنید. گیرنه ،زیباترین شهر قبرس شمالی، همه آنچه را که مهاجران برای یک زندگی سرشار از آرامش با امکانات تفریحی بسیار زیاد نیاز دارند را در خود جای داده است.

درصد بسیار بالایی از جمعیت این شهر به زبان انگلیسی مسلط هستند. یکی از نکات جالب این است که آنها انگلیسی را به لهجه بریتانیایی صحبت می کنند.

شهر گیرنه در قبرس شمالی

یکی دیگر از جاذبه های گیرنه، قلعه های تاریخی است که در این شهر قرار دارد. از جمله آنها قلعه گیرنه، قلعه Bufavento و قلعه سنت هیلارین اشاره کرد.

منطقه اسکله – منطقه ای با سواحل بی نظیر

اسکله نام منطقه ای است در شمالی شرقی قبرس شمالی که در سال 1998 از فاماگوستا جدا شده است. نام مرکز این منطقه Trikomo می باشد که به ترکی İskele خوانده می شود.

اسکله به دلیل وجود سواحل بسیار زیبا، یکی از مهمترین شهرهای قبرس شمالی است.

منطقه اسکله

ساحل لانگ بیچ (Long Beach) یکی از بهترین سواحل این جزیره می باشد. ساحل ماسه ای و یکدست لانگ بیچ باعث شده است که در این سالها شاهد ورود شرکت های بزرگ سرمایه گذاری و ساختمان سازی قبرس شمالی به این منطقه باشیم. حضور این شرکت ها سبب شده است تا شهرک های مختلف با امکانات رفاهی بسیار عالی مانند هتل های پنج ستاره ساخته شود.

منطقه اسکله

به همین دلیل در سال های اخیر این شهر مورد استقبال بسیار زیاد گردشگران قرار گرفته است.

بسیاری از سرمایه گذاران معتقدند که این منطقه در سال های آینده تبدیل به قطب گردشگری قبرس شمالی خواهد شد و جای گیرنه را خواهد گرفت.

شهر کارپاز هم در منطقه اسکله قرار دارد. شهر کارپاز با الاغ ها (خر) و لاک پشت های قبرسی و همینطور با ساحل طلایی یا Golden Beach معروف است. بیشتر فعالیت ها در کارپاز مربوط به کشاورزی ، ماهیگیری ، شکار و برخی دیگر به گردشگری خرد است.

این شهر هم یکی از مقاصد گردشگران خارجی است. به طوری که اکثر توریست ها یک روز از برنامه حضورشان در قبرس شمالی را در این شهر می گذرانند.

کارپاز – شهر کوچک پر از آرامش در قبرس

کارپاز یک شبه جزیره بلند انگشت مانند است که یکی از برجسته ترین ویژگی های جغرافیایی جزیره قبرس است. در این شبه جزیره بیش از 46 ساحل شنی وجود دارد که اصلی ترین مرکز لانه سازی در شرق دریای مدیترانه برای لاگر (Caretta caretta) و لاک پشت های سبز دریایی (Chelonia mydas) است.

کارپاز در قبرس شمالی

منطقه گوزلیورت – شهر میوه در قبرس شمالی

منطقه و شهر گوزلیورت یکی دیگر از مهمترین شهرهای قبرس شمالی است. این منطقه در سال ۱۹۹۸ از لفکوشا جدا شد. شهر لفکه زیر مجموعه ای از این شهر بود که در سال ۲۰۱۶ از گوزلیورت جدا شد و منطقه لفکه نام گرفت.

منطقه گوزلیورت – شهر میوه در قبرس شمالی

مرکز منطقه گوزلیورت مورفو می باشد که با نام ترکی گوزلیورت Güzelyurt شناخته می شود.

منطقه گوزلیورت – شهر میوه در قبرس شمالی

این شهر به خاطر سیب، سبزیجات، گریپ فروت و خربزه معروف است. همچنین این شهر به عنوان سبد میوه قبرس Fruit Basket هم معروف می باشد.

منطقه گوزلیورت

گفته می شود این شهر قبرس شمالی مرکز اصلی استخراج مس بوده است. در زمان سلطه انگلیس به این جزیره هم این شهر مرکز قسمت عمده ای از حمل و نقل بوده است که از طریق راه آهن به لفکوشا (نیکوزیا) و فاماگوستا متصل می شد.

لفکه – شهر لفکه در قبرس شمالی

استان لفکه در غرب قبرس شمالی و مرکز آن شهر لفکا Lefka که در ترکی به لفکه Lefke معروف است، می باشد.

در دوره ونیزی در قبرس ، لفکه تحت سلطه کاتولیک های ایتالیایی تبار قرار داشت. ترکها در زمان حکومت عثمانی به لفکه مهاجرت کردند. لفکه شامل خانه های تاریخی بی شماری است که به سبک معماری قبرسی-عثمانی هستند. بیشتر این خانه ها بین سالهای ۱۹۰۰ تا ۱۹۳۰ ساخته شده اند و گرچه عمدتا به سبک معماری عثمانی هستند ، اما در آنها عناصر معماری یونان مانند ستون های ایونی نیز وجود دارد.

در تصویر زیر نمایی از ستون ایونی قابل مشاهده است:

این شهر مهم قبرس شمالی، طیف گسترده ای از میوه ها و آجیل ها و باغ های مرکبات فراوان را در خود جای داده است. دلیل وجود این باغات، خاک بسیار حاصلخیز ساحلی و آب و هوای خوش آن می باشد. در تابستان شهرهای لفکه و گوزلیورت میزبان جشنواره های فراوانی از جمله جشنواره توت فرنگی، جشنواره پرتغال و جشنواره گردو هستند.

در سال 2015 شهر لفکه در قبرس شمالی به عضویت Cittaslow International در آمد Cittaslow سازمانی است که در ایتالیا تأسیس شده و از جنبش کند غذا استفاده می کند. اهداف  Cittaslow  شامل بهبود کیفیت زندگی در شهرها با کاهش سرعت کلی آن است. به ویژه در استفاده از فضاها در یک شهر و جریان زندگی و ترافیک از طریق آنها است.

معرفی مهمترین شهرهای قبرس شمالی و ایجاد تصویری واقعی از آن ها سخت است. اما همین اندازه باید اشاره کرد که قبرس شمالی شهرهای زیبا و جذابیت های فراوان دارد.

 

در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان سامادل تماس بگیرید و از راهنمایی های آن ها استفاده کنید.

ارسال دیدگاه