تحصیل در قبرس شمالی

14 اردیبهشت 1401
2 دیدگاه

آیا می دانستید که برای تحصیل در قبرس شمالی، نیازی به مدرک زبان انگلیسی، آیلتس یا تافل ندارید؟

اگر این مقاله را برای مطالعه انتخاب کردید احتمالا دانشجو هستید و یا به دنبال شرایط تحصیلی بهتر می‌ گردید، یا در پروسه‌ی تحقیق هستید و قصد دارید که اطلاعات بیشتری را در مورد تحصیل در قبرس شمالی به دست آورید.

بنابراین تیم سامادل حداکثر اطلاعاتی که شما برای تحصیل در قبرس شمالی را نیاز دارید در این مقاله گنجانده‌اند.

 

قبرس شمالی در یک نگاه

قبرس شمالی جزیره ایست که در دریای مدیترانه قرار گرفته است که بخش شمالی جزیره قبرس به قبرس شمالی یا قبرس ترک معروف است.

کشور قبرس شمالی به دلیل؛جاذبه های طبیعی و بکر،آب و هوای مدیترانه ای و سیستم آموزشی استانداردی که دارد،مورد توجه گردشگران،توریست ها و ملیت های مختلف برای تحصیل قرار گرفته است.

از طرفی قبرس شمالی از نظر امنیت رتبه پنجم جهان را به خود اختصاص داده است.مردم قبرس شمالی به دو زبان ترکی استانبولی و انگلیسی صحبت می کنند،از آنجایی که قبرس شمالی تحت نظارت ترکیه قرار دارد،زبان ترکی در این کشور رواج دارد و به همین دلیل نیز واحد پول قبرس شمالی لیر ترکیه است.

تحصیل در قبرس

سیستم آموزشی در قبرس به دو بخش تقسیم می شود:

 1. مدارس و دانشگاه های دولتی
 2. مدارس و دانشگاه های خصوصی و بین المللی

که البته تحصیل در هر یک از این دوبخش از کیفیت آموزشی بالایی برخوردارند، هر دوی این مدارس تحت نظارت آموزش و پرورش قبرس شمالی هستند.

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره شد برای تحصیل در مدارس و دانشگاه های قبرس شمالی نیازی به مدرک زبان انگلیسی آیلتس یا تافل ندارید و اگر قصد تحصیل به زبان انگلیسی را داشته باشید، شما به عنوان دانشجو می توانید بعد از گذراندن دوره ی زبان انگلیسی یا در حین گذراندن دروس تخصصی تحصیل خود را در دانشگاه مورد نظر آغاز کنید.

تحصیل در قبرس شمالی اجباری است و از سنین 5تا17سال توسط دولت قبرس، رایگان است.

 

تحصیل در مدارس قبرس

دوره پیش دبستانی در قبرس شمالی

دوره پیش دبستانی برای کودکان بین 4 تا 6 سال است، که در این دوره برای کودکان به زبان انگلیسی تدریس می شود و پس از آن وارد دوره ابتدایی می شوند.

دوره ابتدایی در قبرس شمالی

تحصیل در دوره ابتدایی در سه دوره ارائه می شود:

دوره اول که دبستان نامیده می شود برای کودکان بین هفت تا دوازده سال (12-7) است، که این دوره پنج سال به طول می انجامد.

تحصیل در این دوره در مدارس به صورت خصوصی و دولتی امکان پذیر است، که تحصیل فرزند شما در این دوره به توان مالی و انتخاب شما بستگی دارد.

لازم به ذکر است که تحصیل در مدارس دولتی کاملا رایگان و اجباری است.

تحصیل در قبرس شمالی

دوره دوم تحصیلات متوسطه اول، که در گذشته از آن به راهنمایی نام برده می شد،که در سن 15-12سالگی است، که سه سال ادامه دارد و در مدارس دولتی رایگان و اجباری است.

مدارس قبرس شمالی

دوره سوم متوسطه دوم که برای سنین  18-16 در دبیرستان های معروف به ”  Lycee’s”   و مدارس حرفه ای تدوین شده است.

فرصت تحصیل دانش آموزان در مدارس بین المللی نیز وجود دارد؛ که در این مدارس برنامه درسی مطابق با برنامه های ملی و بین المللی کمبریج، ادکسل و سایر الزامات قانونی است. در مدارس بین المللی همه ی دانش آموزان این فرصت را دارند که  دوره GCSE  را شروع کنند.

برای توضیح بیشتر در مورد GCSE باید گفت که این کلمه ها مخفف “General Certificate Secondary Educational می باشد. که این گواهینامه و مدرک برای کالج و دانشگاه ها بسیار ارزشمند است. همچنین این مدارس دارای فعالیت های فوق برنامه می باشند، که از مشخصه های مدارس خصوصی است که دانش آموزان در موسیقی، رقص، ورزش، آشپزی نقاشی، کشاورزی، آزمایشگاه و مهارت های زندگی و ارتباطات تقویت می شوند. تحصیل در این مدارس  میتواند برای فرزندان کارآمد باشد و آینده ی بهتری را برایشان رقم بزند.

معروف ترین دبیرستان بین‌المللی واقع در کشور قبرس شمالی دبیرستان دوگا می باشد. که نام بین المللی آن Doğa Kolej می باشد، و مقاطع ابتدایی تا دبیرستان را پوشش می دهد، که البته این دبیرستان مورد توجه ویژه ی خانواده‌های ایرانی به عنوان مرکز تحصیلی فرزندانشان قرار گرفته است.

بررسی کلی آموزش عالی

آموزش عالی در هر دو موسسات دولتی و خصوصی که شامل ۸ دانشگاه در قبرس شمالی می شود ،انجام می شوند.

دانشگاه های خصوصی و دولتی قبرس شمالی به شرح زیر می باشند:

دانشگاه های خصوصی

دانشگاه بین المللی قبرس، دانشگاه آمریکایی گیرنه، دانشگاه خاور نزدیک، دانشگاه راف دنکتاس، دانشگاه کارنیا، و دانشگاه علوم قبرس، دانشگاه غرب قبرس، دانشگاه بین‌المللی قبرس، دانشگاه علوم پزشکی و سلامت قبرس

دانشگاه های دولتی

دانشگاه مدیترانه شرقی، دانشگاه فنی خاورمیانه پردیس قبرس شمالی، دانشگاه اروپایی لفکه، آکادمی آموزش معلمان آتاتورک.

لازم به ذکر است که تحصیل در دانشگاه های قبرس شمالی دارای محدودیت سنی نیست و امکان تحصیل برای متقاضیان امکان پذیر است.

 

معرفی دانشگاه های قبرس شمالی

همانطور که پیش تر گفته شد قبرس شمالی یک کشور دانشجویی نیز هست و طبیعتاً دانشگاه های زیادی دارد، تمامی دانشگاه های قبرس شمالی توسط وزارت آموزش، جوانان و ورزش ملی و شورای عالی برنامه ریزی، اعتبار سنجی و هماهنگی (Yodak) کاملا شناخته شده و معتبر هستند.Yodak  توسط جامعه بین المللی آموزش عالی پذیرفته شده و دارای اعتبار است.

افرادی که قصد تحصیل در دانشگاه های قبرس شمالی را دارند معمولا یکی از سه دانشگاهی که در پایان این مطلب آنها را معرفی میکنیم را انتخاب میکنند. هر سه این دانشگاه ها مورد تایید اتحادیه اروپا، آمریکا، و ترکیه می باشند.

البته هر کدام از دانشگاه های دیگر از امتیازات ویژه ای برخوردارند و مورد تایید هستند.اما واقعیت این است که همه ی دانشگاه هایی که در کشور قبرس شمالی وجود دارند دارای رتبه و رنکینگ قابل توجهی نیستند.

دانشگاه رنکینگ بین المللی آدرس سایت دانشگاه
 دانشگاه مدیترانه شرقی emu 1308 https://www.emu.edu.tr/en
 دانشگاه خاور نزدیک neu 1457 https://neu.edu.tr
دانشگاه بین المللی قبرس ciu 2771 https://www.ciu.edu.tr
دانشگاه اروپایی لفکه 3970 https://www.eul.edu.tr
دانشگاه گیرنه 4544 https://kyrenia.edu.tr
دانشگاه آمریکایی گیرنه 6238 https://www.gau.edu.tr
دانشگاه بین المللی نهایی 11154 https://www.final.edu.tr
دانشگاه غرب قبرس 16443 https://cwu.edu.tr
دانشگاه مدیترانه ای کاریاسیا 17867 https://www.akun.edu.tr
دانشگاه رئوف دنکتاس 18160 https://rdu.edu.tr

 تحصیل فوق دیپلم در قبرس شمالی

همانند سیستم آموزشی ایران، مقطع کاردانی یا همان فوق دیپلم در کشور قبرس دوساله می باشد. مدرک کاردانی در قبرس شمالی به صورت کلی در این دوره عملی می باشد و چنانچه دانشجویی این مقطع را با موفقیت و معدل قابل قبولی بگذراند به مقطع کارشناسی راه پیدا می کند.

تحصیل کارشناسی در قبرس شمالی

جهت تحصیل در مقطع کارشناسی همانند سیستم آموزشی ایران، چهار سال(هشت ترم)طول می کشد. تحصیل در کارشناسی در قبرس شمالی به زبان انگلیسی است، اما برای تحصیل نیازی به ارائه مدرک زبان ندارید؛ تنها اقدامی که لازم است انجام دهید این است که برای دانشگاه مربوطه اپلای کنید. چنانچه مدرک آیلتس ۵  یا بالاتر داشته باشید از شما آزمون زبان گرفته نمی شود.

تحصیل کارشناسی ارشد در قبرس شمالی

مقطع کارشناسی ارشد طبق استاندارد بین المللی دوساله است، که 3 یا 4 ترم زمان می برد، در این مقطع به ارائه پایان نامه به صورت شفاهی نیاز است.

برای ورود به دانشگاه های قبرس در مقطع کارشناسی ارشد از دانشجو آزمون ورودی خاصی گرفته نمی شود و صرفا با ارائه مدرک تحصیلی سال تحصیلی گذشته فرصت تحصیل برای شما فراهم می شود.

برای فارغ التحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد در قبرس باید حداقل نمره(2/5) یا 13/5 ایران را کسب کنید.

تحصیل PHD دکترا در قبرس شمالی

قبولی در مقطع دکترا نیازمند مدرک کارشناسی ارشد است. براساس سیستم استاندارد جهانی شامل هشت درس یعنی 21  واحد است.

مدت زمان اتمام این هشت درس بستگی به خود دانشجو دارد و معمولا 2 تا 5 سال طول می کشد. به علاوه پس از گذراندن آزمون جامع میتوانید وارد دوره پایان نامه خود شوید، که در مجموع 3 الی 5 سال زمان می برد.

حداقل نمره لازم  3/5(16/5  در ایران) و ارائه پایان نامه برای دانشجویان در دوره دکترا الزامیست، که در یک دوره شفاهی باید دفاع آن انجام شود.

در این دوره نیز مانند دوره های قبل نیازی به ارائه مدرک زبان انگلیسی نیست.

هزینه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا در قبرس شمالی از 6000 یورو تا 10000 یورو متفاوت است.

تحصیل در قبرس پزشکی و پیراپزشکی

شباهت سیستم آموزش دانشگاه های قبرس با سیستم آموزشی ایران، باعث شده که هر ساله افراد زیادی خواستار پذیرش در این دانشگاه ها شوند، از آنجایی که رشته های پزشکی و پیراپزشکی هدف بسیاری از دانش آموزان ایرانی بوده و امکان تحصیل برایشان فراهم نشده و ترجیح می دهند در کشور های دیگر اهدافشان به تحقق بپیوندد.

ضمن اینکه دانشگاه های قبرس از اعتبار و رتبه ی بالایی در سطح بین المللی برخوردارند و دانشجویان برای ورود به این دانشگاه ها، نیازی به گذراندن هیچگونه آزمون خاصی ندارند، و همچنین دانشجویان ایرانی از امتیاز ویژه ای در دانشگاه های قبرس برخوردارند، زیرا دانشگاه های قبرس به دانشجویان ایرانی بورسیه های با درصد بالا ارائه می دهند.

سیستم نمره دهی در قبرس شمالی

نمره دهی در قبرس شمالی براساس سیستم نمره دهی آمریک(CGPA)

در این سیستم نمره دهی، حداقل نمره 1 و حداکثر نمره 4 است و به طور کلی معدل 2 به بالا به معنای قبولی دانشجو است و اگر دانشجویی معدل 3/5 کسب کند دانشجوی ممتاز شناخته می شود.

 

دانشگاه مدیترانه شرقی (EMU)

دانشگاه مدیترانه شرقی به عنوان قدیمی ترین و اولین دانشگاه دولتی قبرس شمالی که در سال 1979تاسیس شده است و در شهر فاماگوستا واقع شده است. تمام رشته ها و دانشکده هایی که در این دانشگاه قرار دارند، مورد تایید شورای آموزش عالی قبرس شمالی YoDak و آموزش عالی کشور ترکیه Yok  می باشد.

دانشگاه مدیترانه شرقی جزء دانشگاه های برتر جهان از منظر دانشگاهی تایمز The higher Education  است. این دانشگاه دارای بزرگترین محوطه دانشگاهی در قبرس شمالی و دارای 12 دانشکده و 204 رشته در تمام مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا می باشد.

همچنین جزئی از معتبرترین و بزرگترین دانشگاه های زبان انگلیسی در قبرس شمالی است که با کسب  5ستاره QS  از نظر کیفیت آموزش مهر تاییدی است برای دانشجویانی که قصد تحصیل در دانشگاه مدیترانه شرقی دارند.

در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا رشته هایی مانند:مهندسی، اقتصاد، مالی و تجارت، هنر، طراحی و‌موسیقی، زبان و ادبیات آموزشی، زیست، بهداشت و پزشکی، رسانه و ارتباطات، گردشگری و هتلداری، ریاضیات تدریس می شود.

دانشگاه emu قبرس شمالی

 

دانشگاه خاور نزدیک(NEU)

دانشگاه خاور نزدیک در سال 1988تاسیس شده است و یک موسسه آموزش عالی خصوصی است که در شهر نیکوزیا پایتخت قبرس شمالی واقع شده است، این دانشگاه پذیرای  26 هزار دانشجو از 100 کشور دنیا در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا است که هم اکنون مشغول به تحصیل هستند. اولین دانشکده پزشکی در قبرس شمالی متعلق به دانشگاه خاور نزدیک بوده است، و همچنین پیشرفته‌ترین بیمارستان در این منطقه متعلق به دانشگاه خاور نزدیک است.

در این دانشگاه رشته های مانند:هن، طراحی و‌موسیقی، گردشگری و هتلداری، تجارت و امور مالی و اقتصاد، ریاضیات، زیست شناسی، بهداشت، پزشکی، سیاست، تاریخ و حقوق علوم انسانی و اجتماعی، تدریس می شود.

دانشگاه neu قبرس شمالی

دانشگاه بین المللی قبرس (CIU)

دانشگاه بین المللی قبرس در سال 1997 تاسیس شده است ، که یک دانشگاه غیرانتفاعی است و یکی از برترین دانشگاه های قبرس محسوب می شود و در حومه شهر نیکوزیا پایتخت قبرس شمالی واقع شده است. این دانشگاه قدمتی بیست و پنج ساله دارد.این دانشگاه به علت رتبه ی خوب آن و شهریه ی مناسبی که دارد اکثر دانشجویان این دانشگاه را به عنوان مقصد نهایی تحصیلی خود انتخاب می کنند.

در این دانشگاه رشته های مانند:هنر و علوم، ارتباطات، دندانپزشکی، اقتصاد، مهندسی،حقوق و پزشکی، داروسازی تدریس می شود.

دانشگاه ciu قبرس شمالی

زبان دانشگاه ها برای تحصیل در قبرس شمالی

دانشگاه های قبرس شمالی رشته های تحصیلی خود را به دو زبان انگلیسی و ترکی استانبولی ارائه می دهند وانتخاب آن بستگی به خود دانشجو دارد.

هزینه تحصیل و بورسیه در قبرس شمالی

هزینه تحصیل با توجه به دانشگاه و شهر انتخابی شما متفاوت است.

همچنین هزینه ها هر دانشگاه با توجه به هر دوره و مقطع تحصیلی متفاوت است.لازم به ذکر است که هزینه تحصیل در قبرس شمالی نسبت به سایر کشورهای اروپایی مقرون به صرفه تر است. البته خبر خوب این است که؛ دانشگاه های قبرس با توجه به قراردادهایی که با دانشگاه های ایران دارند با توجه به در نظر داشتن فاکتورهایی برای ارزیابی دانشجویان در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد دارد پذیرفته شدگان میتوانند مشمول بورسیه 50 درصدی شوند.

هزینه خورد و خوراک در قبرس شمالی

هزینه خورد و خوراک با توجه به سبک زندگی هر شخصی متفاوت است، از آنجایی که واحد پولی که برای اقلام مصرفی روزانه در ترکیه استفاده می شود لیر است، به لحاظ تفاوت ارزش ارز به واحد پول کشور ما نزدیک است. اگر شما از آن دسته افرادی باشید که هنگام مهاجرت به یک کشور دیگر همچنان طرفدار غذاهای ایرانی باشید رستوران هایی که در محیط دانشگاه های قبرس وجود دارد میتواند ذتعقه شما را پوشش دهند.

مدارک لازم جهت اخذ پذیرش تحصیلی در قبرس

 • ترجمه انگلیسی  مدرک دوره تحصیلی قبلی
 • ترجمه ریزنمرات دوره قبلی
 • فتوکپی پاسپورت
 • 4 قطعه عکس 4*6
 • اگر مدرک زبان دارید: حداقل آیلتس 5/6 برای همه ی مقاطع تحصیلی

خوابگاه های دانشگاه قبرس

بعد از پذیرش از سمت دانشگاه یکی از چالش های مهمی که در مسیر هر دانشجویی قرار دارد، مربوط‌ به اسکان است. همه ی دانشگاه ها در سراسر قبرس شمالی خوابگاه هایی دارند که در اختیار دانشجو ها قرار می دهند، البته این انتخاب با توجه به توان مالی هر دانشجو می تواند متفاوت باشد. همچنین زندگی در خوابگاه قوانینی دارد که باید از آن ها پیروی کنید.زندگی در خوابگاه های قبرس شمالی نسبت به اجاره آپارتمان به صرفه تر است زیرا هزینه های مانند آب، برق، اینترنت را خود خوابگاه پرداخت می کند.از جمله مزایایی که حائز اهمیت است نزدیکی خوابگاه به محوطه اصلی دانشگاه است و پس از طی مسافت کوتاهی به دانشگاه می رسید.

سخن آخر

انتخاب کشور قبرس شمالی برای ایرانیان به عنوان مقصد تحصیلی می تواند مسیر طلایی برای ورود به سایر کشور های اروپایی برای ادامه ی زندگی و دستیابی به شغل مناسب باشد، مهاجرت تصمیم مهمی است که باید برای آن آگاهانه قدم برداشت.

اگر قصد تحصیل در دانشگاه های قبرس شمالی را دارید؛ برای اطلاع بیشتر با مشاوران سامادل در ارتباط باشید.

2 دیدگاه

 1. معین محمدی
  19 اردیبهشت 1401
  | پاسخ
  | پاسخ

  باسلام ممنون از اطلاعات جامع و کاملتون.
  بورسیه تحصیلی در دانشگاه های قبرس بدون محدودیت شامل همه‌ی دانشجو های ایرانی میشه؟ و هزینه تحصیل پرستاری در سال ۲۰۲۲برای هر ترم چقدر میشه

  • BEHRAD
   21 اردیبهشت 1401
   | پاسخ
   | پاسخ

   بله بورسیه تحصیلی شامل همه دانشجوهای ایرانی میشه به شرطی که معدلتون کمتر از 14 نباشه، دانشگاه مدیترانه شرقی تا 50% بورسیه میده به دانشجوهای ایرانی و حتی میشه این درصد را افزایش هم داد.
   لیسانس پرستاری _ 4 ساله _ زبان ترکی یا انگلیسی _ با 50% تخفیف مبلغ 4097 دلار برای هر ترم
   فوق لیسانس پرستاری _ 1 الی دو ساله با تِز _ فقط زبان ترکی _ با 50% تخفیف مبلغ 2175 دلار برای هر ترم

   دانشگاه بین المللی قبرس برای مقطع لیسانس هم بورسیه داره که به شرح زیر هست:
   لیسانس پرستاری _ 4 ساله_ کل هزینه تحصیل 5843 یورو _ با تخفیف 50% مبلغ 3099 یورو

   برای اطلاعات بیشتر میتوانید با شماره واتساپ سامادل در ارتباط باشید.

ارسال دیدگاه